OŚWIADCZENIE STOWARZYSZENIA DZIENNIKARZY RP

Podporządkowana PiS telewizja publiczna, zagarnięte w całości Polskie Radio nie wystarczają partii rządzącej. Przyszła pora na zagarnięcie reszty wolnych mediów w ramach tak zwanej repolonizacji. W pierwszym etapie odbywa się sprzedaż Polska Press, polskiej spółce skarbu państwa PKN Orlen. W wyniku transakcji 20 regionalnych gazet (wojewódzkich w większości) 150 tygodników lokalnych , bezpłatna gazeta „Nasze miasto” kilka magazynów , 23 regionalne serwisy informacyjne i 6 drukarni, należące obecnie do Polska Press, która jest częścią Verlagsgruppe Passau, grupy medialnej obecnej w Niemczech i Polsce, znajdzie się pod partyjną kontrolą wiernego działacza PiS, prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka.

Los tych mediów jest przesądzony. Wzorem upartyjnionej przez PiS państwowej telewizji i radia staną się propagandowymi tubami partyjnych kacyków w terenie. Prasa regionalna pod partyjną kontrolą będzie pozbawiona niezależności, wolności słowa a przede wszystkim prawdy. Dziennikarze, ci którzy pozostaną w zespołach redakcyjnych, nie będą w stanie spełniać podstawowej misji- kontrolowania władzy. Będą to pracownicy aparatu partyjnej propagandy. PKN Orlen przejmuje również trzecią część kolportażu i dystrybucji prasy w Polsce, stając się akcjonariuszem większościowym Ruchu.

Ostrzegamy, wykupienie mediów regionalnych to początek zagarnięcia przez PiS wolnych mediów w Polsce. Pod hasłem „repolonizacji” PKN Orlen, spółka skarbu państwa, operująca pieniędzmi podatników, więc za publiczne pieniądze przywłaszczy gazety regionalne, pozbawiając je niezależności. Dzieje się to wzór węgierski, gdzie oligarchowie powiązani z partią Orbana wykupili całą węgierską prasę. Na Węgrzech wszystkie gazety podporządkowane są rządowi. Nie ma obecnie ani jednego niezależnego tytułu. Zamach PiS na media w Polsce ma doprowadzić do podobnej sytuacji. Tego nie chcemy ! Nie zatrzymamy „walca” PiS w zawłaszczaniu wszystkiego co wolne i niezależne w naszym kraju, ale uświadamiamy podatnikom, że wszyscy zapłacimy, jeżeli w zdecydowany sposób nie wyrazimy sprzeciwu.

PREZYDIUM ZG Stowarzyszenia Dziennikarzy RP