Pożegnanie Świądra z gwiazdami

Nasz kolega redaktor Janusz Świąder wydał suplement do trzytomowej, encyklopedycznej publikacji o artystach filmu, teatru i estrady „ Gwiazdy błyszczały wczoraj”. Tomem tym zamknął swój wieloletni cykl spotkań z przedstawicielami polskiego show biznesu.

We wstępie do suplementu napisał m.in.: „ Zdecydowałem się jeszcze wydać suplement do książki „Gwiazdy błyszczały wczoraj’. Publikacja ta ma na celu ocalić od zapomnienia przeszłość, pamięć o artystach, którzy objawili się talentem.W formie encyklopedycznej zawarto tu biogramy artystów, zdjęcia, wywiady, dyskografię, jak i charakterystyczny dla artysty fragment tekstu piosenki, popularnej w latach ich świetności”.

Red. Janusz Świąder, przypomnijmy, to nie tylko wieloletni dziennikarz prasy lokalnej i PAP, ale także miłośnik i kolekcjoner nagrań muzyki operowej i symfonicznej, pasjonat spotkań i rozmów z ludźmi polskiego i światowego kina, teatru i estrady. Pokłosiem tych pasji są wydane już wcześniej książki, jak „Mój gwiazdozbiór” i „Maestria dźwięków” z kilkuset wywiadami z artystami światowego i polskiego kina, teatru oraz sceny operowej i operetkowej, a także ze znanymi muzykami. W jego dorobku pisarskim znajduje się również książka o popularnej piosenkarce lat 50. i 60. minionego wieku „Marta Mirska. Gloria i gehenna”, a także jedyna w Polsce biografia Janusza Gniatkowskiego „Apassionata –wspomnienia o Januszu Gniatkowskim”.

Wszystkie książki Janusza Świądra z cyklu „Gwiazdy błyszczały wczoraj” wydała w niezwykle starannej szacie graficznej lubelska oficyna POLIHYMNIA Sp. z o.o.

.

TVP Łódź wyemitowała 13 stycznia o godz. 19.15 w program Leszka Bonara z cyklu KULTURALNA ZIMA,w którym kilka minut poświęconych było pamięci Janusza Gniatkowskiego, a raczej książce o Nim, którą napisał Janusz Świąder. Dobrze ją już znamy, twierdzi wdowa po piosenkarzu, wszak ukazało się jej nowe wydanie z płytą, zawierającą kilka piosenek Janusza. Krystynie Maciejewskiej- Gniatkowskiej udało się zrobić zdjęcie podczas nagrywania programu.