SPOTKANIE AUTORSKIE

OKRUCHY PAMIĘCI red. Hryniewskiej Nasza koleżanka, redaktor Grażyna Gryniewska – Kalicka w filii Biblioteki Miejskiej nr 21 w Lublinie zaprezentowała w czerwcu 2022 r. swoją książkę, zatytułowaną „Okruchy pamięci”. Oto krótka relacja z tego spotkania autorskiego.

„Wiedziałam, że prababcia miała na imię Melania a nazwisko zaczynało się na literę T, później odkryłam w pamiątkach rodzinnych małą pieczątkę, którą babunia znakowała korespondencję. To izolacja spowodowana pandemią skłoniła mnie do rozpoczęcia poszukiwań, przejrzenia starych albumów ze zdjęciami i wreszcie dotarcia do znamienitych antenatów herbu Belina, datowanego na czas dynastii Piastów” - tak zaczęła swoją opowieść autorka niewielkiej, a jakże cennej książki „Okruchy pamięci”, wydanej w zamyśle tylko dla rodziny i przyjaciół.

Zasłuchaliśmy się wszyscy... wspomnienie jest formą spotkania, o czym przekonuje publikacja, kierując czytelnika do miejsc i ludzi tworzących historię XIX-wiecznego Mazowsza, Warszawy, a po wojnie Zaklikowa, gdzie urodziła się Grażyna, z domu Komierzyńska. Bardzo wymownie zaprojektowana okładka książki przedstawia trzy kobiety - piękną hrabinę Melanię o fiołkowych oczach - prababcię, najwyraźniej podobną do niej Grażynę i maleńką prawnuczkę Autorki. Nad nimi kopia rodowego herbu, skrupulatnie opisanego w publikacji. W czasie genealogicznych poszukiwań Grażyna spotkała się ze szczególną atencją ze strony pracowników Archiwum Państwowego, kiedy okazało się, że jej pradziad Henryk, rejent w Płocku i w Chorzelach był tam zasłużoną postacią. Można tak opisywać poszczególnych bohaterów rodzinnych opowieści, a najlepiej, najciekawiej byłoby przeczytać tę książkę! Z właściwą sobie energią, pasją tworzenia, ciekawością życia, chęcią współpracy i niesienia pomocy przez lata pracy w środowisku dziennikarskim Grażyna Hryniewska stała się swego rodzaju ikoną, ma swój niepowtarzalny styl i klasę, przy czym na równi dostrzegamy wielkie serce i współodczuwanie. Miłośniczka sztuki, pasjonatka podróży, skupia wokół siebie wszystkie żywe istoty, pochyli się nad każdym przejawem złego losu. Empatyczna profesjonalistka. Imieniny obchodzi 15 maja na pamięć ukochanej babuni.

Z najdrobniejszych wydarzeń potrafi uczynić święto. Celebruje chwile i tak pięknie uwodzi rzeczywistość...

Mieliśmy wielką przyjemność gościć dziennikarkę Grażynę Zofię Hryniewską-Kalicką w czasie X edycji Lubelskich Dni Seniora, 9 czerwca 2022 roku w Filii nr 21. Mamy nadzieję, że drugie wydanie książki trafi do znacznie większego grona czytelników. Anna Rafalska