CZYTAJ WIĘCEJ

Jubileuszowa książka Tadeusza Chwałczyka

Na rynku księgarskim ukazała się – wydana przez lubelskie Wydawnictwo Muzyczne Polihymnia – książka zatytułowana Przelotne spojrzenia, której autorem jest członek naszego Stowarzyszenia oraz Związku Literatów Polskich – red. Tadeusz Karol Chwałczyk.

Jest to – jak wszystkie dotychczasowe publikacje tego autora – książka tematycznie poświęcona lotnictwu, ale szczególna, bo dziesiąta w jego dorobku, a zatem niejako… jubileuszowa. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i studiów podyplomowych w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, przez wiele lat dziennikarz Radia Lublin, publicysta, a także fotografik i filmowiec, organizator Ośrodka TVP w Lublinie oraz redakcji czasopisma promocyjnego Welcome to Lublin. Był też na terenie Polski Wschodniej stałym korespondentem ówczesnego tygodnika Skrzydlata Polska. Przez wiele lat drugiej połowy XX wieku uprawiał sportowo pilotaż szybowcowy i samolotowy, należał do grupy inicjatorów utworzenia aeroklubu w Świdniki, dziś jego członek honorowy. Kilkakrotnie uczestniczył w ogólnopolskim Samolotowym Rajdzie Dziennikarzy i Pilotów, wielekroć był nagradzany i wyróżniany za lotniczą publicystykę w prasie, radiu i telewizji.

Dał się również poznać jako autor kilku ciekawych wystaw fotograficznych prezentowanych zarówno w Lublinie jak i w wielu miastach kraju, a prezentujących lotnicze zdjęcia pod tytułami: Latający generał (poświęconej gen. pil. Tadeuszowi Górze) , Co widział lotnik (100 zdjęć z ponadziemskiej przestrzeni z różnych stron świata i z Kosmosu), Nasze stare samoloty (na 100-lecie polskiego lotnictwa), czy… Nie tylko w kapeluszu (o modzie w nakryciach głów pilotek).

Poczynając od 1982 roku, na przestrzeni lat ukazały się jego książki zatytułowane: Bieszczadzkie szybowiska, Podlaskie skrzydła, Skrzydła Lubelszczyzny, Skrzydła na nartach, Medalowe wzloty, Ochota na latania i inne opowiadania, samoloty PWS (współautor), Siadanie z wiatrem i inne opowiadania oraz szczególnie cenny zbiór 500 biogramów (każdy ze zdjęciem) – Leksykon lotników Lubelszczyzny (I tom, a w końcowej fazie opracowania znajduje się tom II).

Napisane przez Tadeusza Karola Chwałczyka lotnicze książki cieszą się wśród czytelników dużym zainteresowaniem. Wyrazem tego choćby ostatnia z wymienionych pozycja – wydany w 2018 roku Leksykon lotników Lubelszczyzny, który nominowany był przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie do Nagrody „Książka Roku”. Leksykon kandydował do Wawrzynu Pawła Konrada, w kategorii „wartościowa książka dotycząca regionu lubelskiego”. Tematykę jubileuszowej książki zatytułowanej Przelotne spojrzenia, stanowi trzynaście lotniczych opowiadań, dotyczących wydarzeń od przełomu XIX-XX wieku poczynając po czasy nam współczesne. [A. Zdrodowska]