Co to jest „AŁMATOR”?

Co to jest „AŁMATOR”? Członkowie Lubelskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, działający w środowiskach polonijnych na Wschodzie redagują i wydają adresowany do Polonii kwartalnik „Ałmator”. O tym bogato ilustrowanym magazynie piszą jego redaktorzy naczelni Piotr Boroń i Lucyna Ejma.

Pomysł wydawania „AŁMATORA”, „kwartalnika nauczycieli, uczniów i przyjaciół języka polskiego”, narodził się w 2020 roku w Ałmatach, byłej stolicy Kazachstanu, do której zostaliśmy skierowani jako nauczyciele języka polskiego przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Jako pomysłodawcy gazety wydawanej przede wszystkim z myślą o uczniach i we współpracy z nimi czujemy się, jakkolwiek górnolotnie by to nie zabrzmiało, spadkobiercami Janusza Korczaka, który w 1926 roku założył „Mały Przegląd” – pierwsze pismo redagowane przede wszystkim przez dzieci i młodzież. Mamy za sobą pracę w wielu szkołach w Polsce i za granicą. Niemal w każdej inicjowaliśmy wydawanie pism uczniowskich, wychodząc z założenia, że praca nad nimi to jeden z najprzyjemniejszych i najskuteczniejszych sposobów rozwijania umysłów naszych uczniów, ich twórczej wyobraźni i talentów. W Ałmatach uznaliśmy, że warto powołać do życia czasopismo nie tylko dla najmłodszych przedstawicieli Polonii, ale także osób dorosłych, pragnących dzielić się swoim twórczym potencjałem z innymi, pismo integrujące pokolenia oraz aktywizujące całe polonijne środowisko. O rezultatach naszych starań można się przekonać w trakcie lektury „AŁMATORA”. Jego kolejne numery to za każdym razem wspólne dzieło kilkudziesięciu autorów – dorosłych i młodzieży. Wśród tych drugich są uczniowie uczęszczający na prowadzone przez nas zajęcia z języka polskiego. Ich nazwiska widnieją pod ilustracjami, zdjęciami, tekstami i tłumaczeniami. Choć „AŁMATORA” można uważać za nowe zjawisko pośród czasopism polonijnych, nasze łamy są otwarte, jak o tym mówi jego podtytuł, dla przyjaciół języka polskiego, zarówno Polaków jak i przedstawicieli różnych narodowości.

Jak każde czasopismo mamy swoją ramówkę, stałe działy i rubryki (np. „Z archiwalnej teki”, „Polonika”, „Warto przeczytać”), ułatwiające naszym czytelnikom poszukiwanie interesujących materiałów. Dla osób pragnących poszerzyć swoje umiejętności językowe oraz pogłębić wiedzę z historii i kultury Polski utworzyliśmy rubryki „Uczymy się języka polskiego” i „Karta Polaka”. Dobór treści w dużej mierze zależy w nich od sugestii i oczekiwań czytelników. Działem, do którego przywiązujemy szczególne znaczenie jest „Kronika”, w której staramy się śledzić wszelkie przejawy aktywności szkolnej naszych uczniów, piszemy o ich sukcesach, planach i losach po zakończeniu edukacji szkolnej. W rubryce tej rejestrujemy także wydarzenia z życia Polonii, wierząc, że w ten sposób przyczyniamy się do powstania ważnego źródła historycznego dla przyszłych historyków. W „Kronice”, do której propozycje zgłaszać mogą wszyscy czytelnicy „AŁMATORA”, pragniemy przekazać możliwie pełny obraz tego, co się dzieje w polskich Ałmatach i ich okolicach. Łamy naszego kwartalnika w pierwszej kolejności są otwarte dla uczniów, których twórczość: artystyczną, literacką i intelektualną pragniemy rozwijać i promować. W tym celu prowadzimy działy: „Z uczniowskich dzienników”, „Uczniowie piszą”, „Debiuty”. Nasi uczniowie pomagają nam także w redagowaniu pozostałych rubryk, przeprowadzają wywiady, piszą notatki prasowe, tłumaczą polskie teksty na język rosyjski oraz artykuły rosyjskie na język polski, robią zdjęcia, współtworzą szatę graficzną czasopisma. Z numeru na numer poszerza się krąg współpracowników „AŁMATORA” spośród dorosłych, którzy chętnie nadsyłają nam swoje teksty oraz zgłaszają propozycje tematów do kolejnych numerów.

1 grudnia 2023 r. ukazał się ostatni, 12. ałmatyński numer „AŁMATORA”. Z przyczyn od siebie niezależnych jego redaktorzy musieli opuścić Ałmaty, co jednak nie spowodowało zawieszenia wydawania czasopisma. Obecnie jest on redagowany w Mołdawii (Komracie), nowym miejscu pedagogicznej pracy Piotra Boronia i Lucyny Ejmy. Układ ramowy kwartalnika, podobnie jak tytuł, nie uległ zmianie. Te same, co redagowane w Ałmatach rubryki („Kronika”, „Z archiwalnej teki”, „Polonika”) wypełniać będzie treść nawiązująca do tematyki komrackiej i mołdawskiej. Postanowiono zachować także ciągłość numeracji. „AŁMATOR”, który przez 3 lata był wydawany w Kazachstanie, dzięki nowej, mołdawskiej edycji, ma szansę stać się, jako swojego rodzaju czasopismo „wędrujące”, zupełnie nową jakością na ryku prasy polonijnej.

https://stowarzyszenieinicjatywadlapolonii.pl/almator https://patronite.pl/almator

Lucyna Ejma, Piotr Boroń .