Red. MARIA BALICKA - KASPRZAK

Lotnicy ze Świdnika nad polami w kraju i zagranicą

Na rynku księgarskim ukazała się książka , zatytułowana „Wiropłaty nad polami”. Zawiera ona wspomnienia agrolotników ze Świdnika z pracy w kraju i za granicą , a także 70-letnią historię montażu i produkcji śmigłowców w WSK Świdnik. Obszerny, przeszło 500-stronicowy tom, bogato ilustrowany redakcyjnie opracowała nasza koleżanka red. Maria Balicka – Kasprzak. Red. Maria Balicka – Kasprzak, przypomnijmy, jako jedna z nielicznych dziennikarzy w naszym środowisku, jest pasjonatką lotnictwa, przez kilka lat pilotowała szybowce, a od pewnego czasu aktywnie udziela się w świdnickim Klubie Seniorów Lotnictwa.

W ciągu siedemdziesięciu lat, jak pisze Leszek Szczepaniak, na wszystkich kontynentach latało przeszło 7 tysięcy statków powietrznych ze Świdnika. Tego rekordu, jak zauważa autor wstępu, jeszcze nikt nie pobił. Lotnicy ze Świdnika świadczyli usługi transportowe, agrolotnicze i pożarnicze. Swoje wspomnienia opisali w tak pasjonujący sposób, że nie podobna oderwać się od ich lektury. Niektóre wręcz porównać można z narracją podróżniczych książek Arkadego Fidlera czy Centkiewiczów. Niekiedy przyszło im otrzeć się o śmierć, a opis takich wydarzeń krew mrozi w żyłach. Wystarczy wspomnieć o przymusowym lądowaniu przestrzelonym śmigłowcem na wodzie porosłej trzcinami grubości ręki w Iraku, czy na wodach zatoki w Sierra Leone, kiedy wysiadł jeden z silników śmigłowca z pasażerami na pokładzie. Niezwykle interesujące są spostrzeżenia polskich lotników dotyczące poziomu życia ludzi w pokolonialnych krajach Afryki i empatii Polaków względem mieszkańców czarnego kontynentu.

Książka ukazuje też logistyczną organizację , ciężką i odpowiedzialną pracę mechaników obsługujących te agrolotnicze przedsięwzięcia zarówno w polskich PGR-ach, jaki na zagranicznych plantacjach bawełny, przy zwalczaniu komarów, ptaszków, szarańczy, hiacyntów w Nilu. Lotnicy ze Świdnika pracowali m.in. w Egipcie, Czechosłowacji, Nigerii, Iranie, Iraku, Sudanie Portugalii, Hiszpanii, na Mali. Ta bardzo potrzeba publikacja przedstawia także skrótowo historię produkcji w Świdniku śmigłowców od pierwszych licencyjnych SM-1 i Mi-2 po własnej konstrukcji Sokoła i SW-4. Jest także wyrazem pamięci dla pracowników WSK Świdnik, w tym mechaników, lotników, konstruktorów, którzy przez lata budowali polski przemysł lotniczy w tym podlubelskim zakładzie. Książkę „Wiropłaty nad polami” wydała lubelska oficyna Polihymnia Sp. z o.o.

Zdjęcia: pATRYK SZYMAŃSKI. .